ذخیره سازی خون بندناف در آذربایجان غربی با دانش بومی

ذخیره سازی خون بندناف در آذربایجان غربی با دانش بومی

ارائه تسهیلات برای خانواده ها

مدیر داخلی بانک خون بند ناف رویان آذربایجان غربی گفت: ذخیره‌سازی خون بند ناف در آذربایجان غربی با دانش بومی انجام می‌شود در حالی که کشور همسایه‌مان ترکیه از کارشناسان سایر کشورها برای این کار استفاده می‌کند.

آرش آهرون در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار کرد: مهم‌ترین دغدغه در این مجموعه بهره‌مند بودن همه خانواده‌ها صرف نظر از سابقه اجتماعی و وضعیت مالی است به همین دلیل بسترهای لازم برای پرداخت تسهیلات به والدین فراهم شده است.

وی با بیان اینکه کشور ما یکی از معدود نقاط جهان است که ذخیره‌سازی نمونه‌های خون بند ناف با کمترین هزینه و با دانش بومی انجام می‌گیرد، ادامه داد: در خاورمیانه، ایران تنها کشوری به شمار می‌رود که هم ذخیره‌سازی می‌کند و هم اینکه پیوند انجام می‌‌دهد.

هزینه مناسب نسبت به سایر کشور های اطراف

این مسئول اضافه کرد: در کشورهای مختلف منطقه مانند ترکیه بانک خون اساسا وجود ندارد و دو کشور دیگر در آن جا بانک خون راه‌اندازی کرده و برای ذخیره‌سازی خون بند ناف اقدام می‌کنند بنابراین با هزینه‌ای به مراتب بالاتر این مهم انجام می‌گیرد از طرف دیگر عمل پیوند به هیچ عنوان انجام ‌نمی‌‌شود بنابراین افراد استفاده‌کننده از نمونه‌های خون بند ناف باید به استرالیا سفر کند.

مدیر داخلی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی ضمن ابراز خشنودی از این موضوع، اظهار کرد: در کشور ما با استفاده از دانش بومی و متخصصان داخلی در این زمینه اهتمام می‌شود، به همین دلیل هزینه تمام شده در ایران از جمله استان ما به مراتب پایین‌تر از سایر نقاط در منطقه است.

آهرون تصریح کرد: همه فرآیند نگهداری ذخیره‌سازی و نگهداری خون بند ناف هزینه‌بر است به طوری که این موضوع فقط به ایران و استان ما اختصاص نداشته و در همه مناطق دنیا به این شکل است و خانواده‌ها در صورت علاقه و ورود به این عرصه هزینه‌های آن را هم باید متقبل شوند.

سرطان بیماری شایع در استان

وی با بیان اینکه برای راه‌اندازی شعب این مجموعه در سراسر استان هدف‌گزاری شده به طوری که در بوکان هم مقدمات فراهم شده است، گفت: با توجه به اینکه جذب همکار و فرد متخصص در این زمینه یک کار دشواری بود بنابراین دانشجویانی را که سال آخر تحصیل‌شان بودند برای دانشجویان سال آخر تحصیلی در رشته مامایی یک دوره آموزشی و همایش برگزار شد که خروجی و آغاز به کار آنها در سال ۹۷ خواهد بود که خوشبختانه در سطح استان به فعالیت خواهند پرداخت و می‌توان در این زمینه از ظرفیت این قشر استفاده کرد.

مدیر داخلی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی ضمن ابراز تاسف از اینکه امروز سرطان یکی از بیماری‌های شایع در بین مردم کشور ما به شمار می‌رود، اظهار کرد: فعالیت در این عرصه یک گام مثبت برای مقابله با این بیماری به شمار می‌رود بنابراین رسانه‌های جمعی باید نسبت به تبیین و معرفی مزیت‌‍‌های مختلف ذخیره‌سازی خون بند ناف و … اهتمام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *