دکتر حکیمی فرد: برای ذخیره سازی خون بند ناف خونگیری داخل رحمی ارجح است

دکتر حکیمی فرد: برای ذخیره سازی خون بند ناف خونگیری داخل رحمی ارجح است

 یک متخصص زنان و زایمان تاکید کرد: برای ذخیره سازی خون بند ناف خونگیری داخل رحمی ارجح است

 یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه در زایمان طبیعی فرصت بیشتری  در اختیار کارشناس خونگیر است گفت: در زایمان طبیعی با توجه به اینکه بین تولد نوزاد و خروج جفت فاصله زمانی وجود دارد، خونگیری از بند ناف بهتر است.

دکتر حکیمی فرد متخصص زنان و زایمان در گفتگو با بنیان اظهار داشت: مدت زمان انجام عمل زایمان در سزارین برای پزشک بسیار مهم است .زمانی که پزشک روی رحم را برش داده و بچه را خارج می کند، گاهی چسبندگی و یا وجود عروق بزرگ باعث می شود که خونریزی شدیدی از محل برش داشته باشیم که در این هنگام خونگیری داخل رحمی با مشکل مواجه می شود.

وی افزود: اگر خونگیری از جفت با سرعت عمل همراه باشد و تداخلی با عمل جراحی، استریلیزه عمل و یا اقدامات پزشک برای جلوگیری از خونریزی مادر نداشته باشد خونگیری داخل رحمی ارحج و امکان پذیر است.

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: اگر زمانی که پزشک بند ناف را قطع، جنین را خارج و درحال خارج کردن جفت است، خونگیری انجام شود بسیار مناسب است اما اگر نیازمند اختصاص مدت زمانی طولانی برای خونگیری از بندناف و مادر دچار خونریزی باشد این عمل مناسب نیست و باید خونگیری خارج رحمی انجام گیرد.

وی گفت:در واقع سرعت عمل کارشناس خونگیر بسیار مهم است اما گاهی ممکن است در عمل سزارین فیلد خشکتر و خونریزی کمتر باشد ، در این زمان اگر دقایقی را برای خونگیری اختصاص داد مشکلی برای مادر به وجود نمی آید و خونگیری از جفت به شرایط زایمان و شرایط مادر بستگی دارد.

دکتر حکیمی فرد در ادامه خاطر نشان کرد: در زایمان طبیعی بعد از خروج جنین مدتی طول می کشد تا جفت خارج شود، ولی در سزارین جفت با دست و یا با فشار خارج می شود. لذا در زایمان طبیعی بعد از اینکه جنین خارج شد، صبر می کنیم تا جفت خود کنده و از بدن خارج شود و زمان بیشتری در اختیار داریم و تا وقتی که بندناف آویزان و جفت داخل رحم است به راحتی می توان خونگیری کرد.

این متخصص زنان و زایمان افزود: برخی خانواده ها، قبل از شروع پروسه زایمان پزشک را از اقدام خود برای نگهداری خون بند ناف فرزندشان آگاه می کنند که اگر با روند زایمان تداخل نکند مشکلی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *