دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی خونساز بندناف در ایران

دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی خونساز بندناف در ایران

با همت متخصصان خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)؛

دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان با استفاده از سلول های بنیادی خونساز بند ناف در ایران انجام شد

پیوند خون بند ناف از خود بیمار به خودش در درمان بیماری آنمی آپلاستیک تنها یک مورد در جهان انجام شده است و ایران توانست دومین پیوند موفق را به ثبت برساند.

به گزارش روابط عمومی بانک خون بند ناف رویان، دکتر باهوش فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) گفت: پیوند موفق سلول های بنیادی خون بند ناف “کارن” به خودش یک معجزه درمانی و گامی موفق در درمان این بیماران با سلول های بنیادی خون بندناف است.

وی بیان داشت : پس از تلاش های بسیار موفق به یافتن نمونه منطبق مغز استخوان برای پیوند به “کارن” نشدیم، لذا با توجه به اینکه خون بندنافش در بدو تولد و حدود ۶ سال پیش، توسط خانواده اش در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده بود، تصمیم گرفتیم برای مداوای او از خون بندناف استفاده کنیم.

دکتر باهوش اضافه کرد: همیشه در پیوند سلول های بنیادی، یکی از نگرانی های پزشک معالج، پس زدن پیوند است اما با توجه به اینکه سلول های بنیادی که قرار بود به این کودک ۶ ساله پیوند زده شود، از خودش بود، احتمال پس زدگی پیوند از میان رفت.

این فوق تخصص خون و انکولوژی با بیان اینکه سایر متخصصان پیوند، احتمال موفقیت را بسیار کم و یا حتی غیرممکن ارزیابی می کردند، پیوند انجام شد و با گذشت ۵ ماه از تزریق سلول های بنیادی خون بندناف، روند درمان این کودک به خوبی پیش می رود.

دکتر باهوش اضافه کرد: درمان”کارن” یک اتفاق استثنائی در دنیای علم است چون وقتی به ما مراجعه کرد با نوع شدید بیماری کم کاری مغزاستخوان مواجه بود. برای درمان کم کاری مغزاستخوان در دنیا پروتکل درمانی به این شکل است که ترجیحا از سلول های بنیادی فردی دیگری مثل خواهر یا برادر یعنی از پیوند آلوژن استفاده شود . اما با توجه به اینکه یک مورد دیگر از پیوند بند ناف بیمار به خودش در دنیا انجام شده بود، این کار را به مراکز پیوند مطرح کشور پیشنهاد دادیم اما مخالفت شد و در نهایت خودمان علی رغم امکانات بسیار محدود بیمارستان علی اصغر پیوند را انجام دادیم.

وی افزود: سه هفته بعد از تزریق، پلاکت های خون که برای ما بسیار مهم بود شروع به بالا آمدن کردند و این در پیوند از بندناف بسیار مهم است و بعد از گذشت یک ماه سایر آزمایش های بیمار نرمال شد.

دکتر باهوش با تاکید بر اینکه بیماری کارن اکتسابی و در کودک به وجود آمده تاکید کرد: پیوند موفق کارن با کمک خداوند بود و این اتفاق شاید جهش و حرکتی نو را در درمان بیماران رقم بزند.

فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) افزایش تجهیزات و ایجاد فضای مناسب پیوند در این بیمارستان را ضروری ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر تنها یک اتاق پیوند در اختیار داریم.

وی از عموم خیرین دعوت کرد تا با همکاری و همیاریشان بخش پیوند بیمارستان حضرت علی اصغر را تجهیز کنند تا بتوانند به افراد بیشتری خدمات رسانی کنند.

آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبولهای قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلول های خونی نیز روبرو هستیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *