درمان تالاسمی بوسیله سلول‌های بنیادی مشتق از خون بند ناف

درمان تالاسمی بوسیله سلول‌های بنیادی مشتق از خون بند ناف

تامیرا هارانی دختربچه هشت ساله هندی است که زمانی که بسیاری از هم سن و سالان وی مشغول بازی با عروسک هایشان بودند وی به دلیل ابتلا به تالاسمی ناچار به تزریق خون بود.

به گزارش بنیان به نقل ازstem-cells-news، این دختر بچه زمانی که یک و نیم ساله بود مبتلا به تالاسمی تشخیص داده شد و از آن زمان تاکنون ناچار بوده است که به طور مرتب خون دریافت کند. اما دکتر روانتی راج و همکارانش در بخش خون شناسی بیمارستان آپولو گلن ایگل با پیوند سلول های بنیادی امید تازه ای به بهبود زندگی این دختربچه بخشیده اند.

پزشکان معتقدند که وی به طور کامل درمان شده است و از مارچ گذشته نیازی به حتی یک تزریق خون نداشته است. این پزشکان ادعا دارند که این اولین موفقیت در هندوستان در زمینه استفاده از سلول های بنیادی مشتق از خون بند ناف خواهر یا برادر بیمار است. زمانی که تامیرا دو ساله بود، مادر وی مجددا باردار شد اما جنین وی نیز مبتلا به تالاسمی تشخیص داده شد . در نتیجه وی این جنین را سقط کرد و مجددا اقدام به بارداری کرد. در تلاش دوم، پزشکان دریافتند که جنین وی ناقل تالاسمی است اما تحت تاثیر آن قرار نگرفته است. آن ها خون بند ناف جنین را گرفته و سلول های بنیادی آن را جداسازی کرده و کشت دادند و به مدت یک سال نگه داشتند. در مارچ گذشته آن ها بعد از یک دوره شیمی درمانی برای تخریب سلول های مغز استخوان موجود، سلول های بنیادی خون بند ناف فریز شده را بعد از تکثیر و آماده سازی به تامیرا پیوند کرد. همان طور که گفته شد نتایج امیدوار کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *